<

HaKKımızda

BİZ SİZİ UKRAYNA'NIN GÜNEYİNDE, KARADENİZ KIYISINDA BULUNAN ODESSA ŞEHRİNDE EĞİTİM ALMAYA DAVET EDİYORUZ.

İLK ÖNCE ŞEHRİMİZLE TANIŞALIM

Yeşillikler içinde kendine özgü doğası, güneşli yazı ile beraber Odessa sıcakkanlı, komedi seven insanları, güzel kızları ile de farklıdır. Kışı hafif geçen şehirde ilkbahar serin, yaz sıcak geçiyor. En uzun süren fasıl ise ılık geçen sonbahardır.

Rastlantı değil, Odessa dünyada tek şehirdir ki, 1 Nisan resmi iş günü gibi takvimden çıkartılmışdır , onun yerini "Yumorina" Bayramı tutuyor. Şehir sakinleri ve çeşitli şehirlerden, ülkelerden gelen yüzbinlerce turist bu günü asıl "Mizah Bayramı" gibi gün boyunca kutluyor, eğleniyor, dans ediyorlar. Henüz Sovyet döneminde Odessa şehri hem de "Brilliant el", "Şurikin maceraları" ve "12 sandalye" gibi şedevr kinokomedilerin yazarları Leonid Qayday, İlf ve Petrov gibi yazarları ile ünlüdür. "12 sandalye" filminin şehir tarihinde kendine özgü yere hem de merkezi Deribasovski sokağındaki sandalye heykeli ve çeşitli yerlerde eserin kahramanları Ostap Bender, Kisa heykelcikleri de kanıtlamaktadır.

Odessa daha fazla yaz mevsiminde çok sayıda plajları ile turistleri çekmektedir. “Luzanovka”, “Otrada”, “Delfin”, “Arkadiya”, “Çayka”, “Altın sahil” plajları ve dinlenme mekanları gece kulüpleri günün tüm saatlerinde turistlerin hizmetinde oluyor ve fiyatlar dünyanın bir çok dinlenme mekanları ile karşılaştırıldığında çok elverişlidir.

Odessa'ya çeşitli dinlerin temsilcilerine karşı tolerans sergileniyor. Bu sebeptendir ki, şehirde provaslav, Katolik kiliseleri ile birlikte, havra ve camiler de faaliyet gösteriyor.

Ayrıca Odessa'ya geçmiş ittifakta en güçlü tıp kurumlarından sayılan Akademik Filatov adına göz hastalıkları üniversitesi de faaliyet göstermektedir. Odessa şehri ve vilayeti ile birlikte yerli ukrainlardan başka, ruslar, yahudiler, bulgarlar, moldovanlar, qaqauzlar, azeriler, araplar, türkler ve bir çok halkların gerçek manada dostluk ve kardeşlik ortamında yaşadıkları bir şehirdir. Osmanlı döneminde Odessanın diğer ismi Hacıbey limanı olmuştur. Şu anda da Hacıbey adına gemi var. Odessa vilayetinin Romanya ile sınırda, Tuna nehri kıyısında bulunan İzmail şehri ve bir zamanlar Akkerman (Beyaz şehir) adlandırılmış Belgorod-Dnestrovski kaleleri bu tarihin canlı tanıkları ve örnekleridir. Odessanın bir şehir gibi güzelliğini ne kadar anlatsaq azdır. Bunu bir kez de olsa gözle görmek yeterlidir.

Biz üniversiteler bölümünde yer alan üniversitelerle karşılıklı anlaşma temelinde çalışıyoruz. Çocuklarınızın görsel ve yılda 2 kere eğitim almalarına yardımcı olmakla beraber karşılama, şehirle tanışma, yerleştirme ve oturum meselelerinin çözümüne tam güvence veriyoruz.

Rus dili kursu bitirmeyen tüm yabancılar bir yılık hazırlık kursu geçmelidirler.

Saygılarla, Anar Agayev!